Ungerska UD kallar nu under måndagen in samtliga nordiska ambassadörer för samtal som ett sätt att markera. Bakgrunden är de nordiska ländernas politiska påverkanskampanj mot Ungern med anledning av de undantagslagar som det ungerska parlamentet har infört för att snabbare kunna bromsa smittspridningen av coronaviruset. Det senaste draget var en gemensam nordisk skrivelse till Europarådet med kritik av de ungerska lagarna.
Ungerns utrikesminister Peter Szijjarto skriver på Facebook: “Låt oss klargöra en sak: Ungern är en över tusen år gammal nation som inte accepterar något patetiskt och hycklande förmyndarskap. De danska, isländska, finska, norska och svenska utrikesministrarna ska inte tro att de vet bättre än det ungerska folket vad som är bra för det ungerska folket.”
EU-kommissionens egna jurister har granskat den ungerska lagen och kommit fram till att den är full ut i enlighet med demokratiska principer, men trots det fortsätter det västerländska politiska etablissemanget kampanjen mot Ungern. Till exempel genom en så kallad nyhetsartikel på nyhetsbyrån Reuters som under måndagen sprids och översätts i stora medier över hela västvärlden. Artikeln är skriven av den ungerska vänsteraktivisten Marton Dunai, som är anställd på reuters som ”journalist”. Dunai skriver att den folkvalda ungerska regeringen ända sedan 2010 “ständigt utökar sitt inflytande över alla delar av livet” i Ungern och att en våg av kritik mot lagen nu har uttryckts från “rättsgrupper”. Han påstår vidare att Ungern har genomlidit en “demokratisk tillbakagång”.
Svenska nyhetsbyrån TT är snabba att haka på och refererar till Reuters i en artikel där de dessutom lägger till att de nya lagarna har “gett premiärminister Viktor Orbán och hans regering rätt att styra med dekret utan att gå via landets parlament”. Detta är en så kallad “falsk nyhet” som har spridits ända sedan lagarna infördes. I själva verket är det enbart med parlamentets vilja som undantagslagarna har införts och upprätthålls. Parlamentet kan när som helst förklara nödläget över och avveckla den tillfälliga lagstiftningen som likt i många andra EU-länder – inklusive Sverige – ger regeringen befogenheter att fatta snabba beslut som berör hanteringen av corona-epidemin.
Även Miljöpartiets EU-parlamentariker Alice Bah Kuhnke och Pär Holmgren hävdade genom en video på Facebook att Ungerns premiärminister Viktor Orbán nu är en ”diktator” som ”nedmonterar” den ungerska demokratin. Exakt24 har sökt parlamentarikerna men lyckades bara nå Bah Kuhnkes pressekreterare som förklarade att det handlar om att Orbán tack vare lagen nu på egen hand kan ”suspendera parlamentet”. Exakt24 har bett om ett förtydligande om vilken lagtext som skulle göra detta möjligt, men trots löften från Miljöpartiet om att återkomma med denna information så har man varken svarat på telefon eller epost och sedan även gjort sig oanträffbara.


Ungerns utrikesminister till motattack mot Norden
Efter att Nordens länder gemensamt skickar ett påtryckningsbrev mot Ungern till Europarådet går nu Ungerns utrikesminister till motattack: "Ungern är en över tusen år gammal nation som inte accepterar något patetiskt och hycklande förmyndarskap".
Senaste
- Polen har tröttnat på Zelenskyj – jämförs med drunknande person som tappat förståndet
- Italien höjer inte gränsvärden för strålning – behövs för att 5G ska fungera
- Sanna Marin blir lobbyist – rekryterad av brittisk krigsherre
- Mediekritikern Russell Brand anklagas av etablerad media för att vara sexbrottsling
- Efter toppmötet i Johannesburg: Detta vill det utvidgade BRICS
- Karlstads universitet pekar ut SD som ett säkerhetshot – bakom uttalandet står Tobias Hübinette
- TV4 mörkar sanningen bakom Tobias Hübinette
- Bilbränder och stenkastning i Rosengård
- Demonstrant uppger sömnsvårigheter och hjärtproblem som anledning till att stoppa koranbränningar
- muslimska kvinnor försöker övertyga polisen om att stoppa koranbränningar
- European Nationalist Parties Forge Cooperation Ahead of EU Elections
- Turkey Believes Sweden Hasn’t Done Enough
- The Entire Solar System is Changing
- Swedish Weapon Takes Down Russia’s Best Attack Helicopter
- The Sun Drives Earth’s Climate, Not Carbon Dioxide
- Strong Confidence in German AfD
- The Establishment Wants to Ban Germany’s Second Largest Party – for the Sake of Democracy
- Keller and Heckman Continues Expansion of its Brussels Office with Addition of Former EFTA Surveillance Authority Food and Veterinary Unit Senior Legal Officer Craig Simpson
- Climate Maps Manipulated to Mislead the Public
- Dutch FvD break through the media blockade