söndag, 16 februari, 2025
söndag, februari 16, 2025

Markus Selin (S) vill förbjuda anonyma konton: ”ohederliga töntar”

Socialdemokraternas toppolitiker Markus Selin uttryckte nyligen att han vill förbjuda anonyma konton på sociala medier. Selin menar att anonyma konton drivs av ”ohederliga töntar utan ryggrad” och han har även skrivit att det ”bakom ryggradslösa anonyma konton blandas trollfabriker”. Nu möts den socialdemokratiske toppolitikern av kritik och anklagas bland annat för att vara ”en totalt skamlös landsförrädare” och en socialist som ”bär på totalitära åsikter”.

Det var under en frågestund i riksdagen som Socialdemokraternas riksdagsledamot Markus Selin ställde en fråga till civilminister Erik Slottner som berörde anonyma konton sociala medier. Selin tog upp att Spaniens premiärminister Pedro Sánchez nyligen, på World Economic Forums möte i Davos, framförde idén om att förbjuda anonyma konton på sociala medier inom EU. Selin beskrev detta som ett ”fullt rimligt” förslag och menar att det är på tiden. Vidare beskrev Selin att han anser att det ”bakom ryggradslösa anonyma konton blandas trollfabriker och så kallade förprogrammerade bottar”. Därutöver förklarade Selin att han hoppas att dagens barn och ungdomar i framtiden ”slipper se dessa avloppskanaler”. Därefter ställde den socialdemokratiske toppolitikern sin fråga till Erik Slottner som löd ”hur kommer digitaliseringsministern att verka för att anonyma konton i sociala medier ska förbjudas?”.

Läs även: Magdalena Andersson på frågan om socialdemokratiska anonyma konton: ”Det finns konton”

Markus Selin (S). Foto: Sveriges riksdag

Civilminister Erik Slottner, och tillika kristdemokratisk politiker, inledde sitt svar med att förklara att frågan gällde hur detta skulle göras, men att frågan egentligen ”först och främst ska vara om det ska göras”. Efter det konstaterade Slottner att det inte i nuläget finns några förslag eller utredningar som verkar för ett förbud. Däremot finns det en gemensam EU-lag, Digital Services Act, som reglerar innehållet på internet, vilket Slottner anser är en bra lagstiftning. Vad gäller anonyma konton anser Slottner att det ”är en större fråga som det finns väldigt mycket av” och att både vänstern och högern drabbats av detta. Avslutningsvis beskriver dock statsrådet att han är mest bekymrad över innehållet på internet och inte av de anonyma kontona i sig.

Civilminister Erik Slottner (KD). Foto: Sveriges riksdag

Efteråt valde Markus Selin att publicera ett inlägg på plattformen X, tidigare Twitter, om frågestunden. En användare på X valde att kommentera Selins och skriva ”jag håller, av förklarliga skäl, inte med dig” följt av ”även hederligt folk använder anonyma konton”. Selin svarade på kommentaren med ”nej, nej, nej, nej du sprider rent trams” och därefter ”om man vill vara en ohederlig tönt utan ryggrad så är det väl tyvärr så även i ditt fall”. I avslutningen av sin kommentar förklarade den socialdemokratiske toppolitikern att han kommer ”jobba för att du, ditt och alla andra rövhatts-konton försvinner”.

Kommentaren från Markus Selin har mötts av kritik på sociala medier. Bland annat har opinionsbildaren och journalisten Nick Alinia skrivit att Selin ”inte verkar må jättebra” och att det antagligen är för att ”det tär på ens själ att vara en totalt skamlös landsförrädare”. X-kontot Ninnis tankar frågade sig vem som är förvånad över att en ”socialist” som Selin ”bär på totalitära åsikter som dessa” samtidigt som hon beskrev hur ”det totalitära ligger i socialismens dna”.

Markus Selin har sedan 2018 varit invald riksdagsledamot för Socialdemokraterna. Selin har bland annat haft uppdrag som statsrådsersättare och varit suppleant i en rad olika utskott. Idag är Selin ledamot i EU-nämnden. Innan Selin blev riksdagspolitiker var han politiker på kommunal nivå för Socialdemokraterna.

Senaste