Enligt uppgifter till Expressen ska Sverigedemokraterna ha uppmanat både SVT och TV4 att bjuda in deras partiledare Jimmie Åkesson för att delta i statsministerdueller i framtiden. SD anser nämligen att Åkesson har lika stor rätt att debattera mot Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson som statsminister Ulf Kristersson har, detta eftersom att SD är det största partiet bland Tidöpartierna och därmed också inom nuvarande regeringsunderlag.
Expressens politikreporter Anette Holmberg uppger i tidningens podcast politikrummet att det ska finnas ett internt tryck inom SD på att driva Jimmie Åkesson som statsministerkandidat. Holmberg menar att frågan om en statsministerkandidat är viktig för SD om det finns ett folkligt tryck, partiet får ett starkt stöd efter valet och Tidöpartierna blir omvalda. Samtidigt hävdar Expressens politikerreporter att förhoppningen internt, om att SVT och TV4 ska bjuda in Åkesson till statsministerdueller, inte är särskilt stora.

En av de som reagerat på nyheten är Vänsterpartiets EU-parlamentariker, och förre partiledare, Jonas Sjöstedt. I ett inlägg på plattformen X, tidigare Twitter, skriver Sjöstedt att Sverigedemokraternas uppmaning till SVT och TV4 faktiskt är ”ganska rimligt”. Utöver det uppger V-toppen att han tror att ”en röst på M, KD eller L i nästa val sannolikt är en röst på Åkesson som statsminister”.
Läs vidare: V-topparnas raseri mot SD och regeringens migrationspolitik: ”rasistisk regering”
